STAMMKONZEPT
#006

Co se s těmi obry stane?

xxl kmeny siroke fosny na stoly stammkonzept
Co se stane s majestátnými stromy, které byly poničené při bouři nebo musely být z bezpečnostních důvodů pokácené? Stromy, které pamatují historii i několika staletí jsou ve většině případů rozřezané na palivo, protože manipulace s nimi je extrémně obtížná a málokterá pila je zvládne nařezat.
Vracíme se zpátky v čase na počátky našeho podnikání. V té době jsme se věnovali výrobě standardního řeziva a stavbě solární sušárny, když se v našem lese vyvrátil kmen, který byl tak široký, že se na naši pásovou pilu nevešel. Co s takovým dřevem dál bude? Jedinou možností bylo rozřezat kmen na palivo. Do takového řešení se nám nechtělo. Dub stával v našem lese pravděpodobně více než sto let a zažil několik generací naší rodiny.  Nechtěli jsme, aby tak jeho příběh skončil.
Našli jsme několik výrobců pil, které zvládnou pořezat větší kmeny, většinou do průměru okolo 100 cm. Taková pila už by dub zvládla nařezat, ale co se stromy, které jsou ještě starší a jejich průměry se přibližují až ke 2 metrům?
Říkáte si, že takových kmenů moc není? Až příště půjdete na procházku do zámeckého parku ve vašem okolí, je možné, že tam na takového velikána narazíte. Tyto stromy jsou staré několik století. V České republice najdeme stromy staré 700 let a možná i více.
Zakázkové truhlářství - Strakonice, Praha. Kvalitní nábytek z masivu.
Natolik jsme se do této myšlenky ponořili, že jsme strávili hodiny na internetu sbíráním informací, jak takovou pilu vyrobit. Radili nám nadšenci z USA, kteří si podobné monstrum zvládli sestrojit.  Sháněli jsme jednotlivé díly nejen v ČR, ale i v zahraničí.
Pila ještě nebyla v provozu a my přiváželi první kmen jasanu, se kterým si nikdo nevěděl rady. Naprosto zdravý strom s průměrem 140 cm musel být z bezpečnostních důvodů pokácen. A kmeny přibývaly. Z hrází rybníků, zámeckých parků i soukromých zahrad.
Staleté stromy - co se s nimi stane? Pilařská a truhlářská výroba Stammkonzept.
Od té doby se k nám dostaly kmeny široké i 170cm, jako například buky, které stávaly před zámkem Kynžvart. Několik staletí staré stromy už nějakou dobu chřadly a hrozilo nebezpečí vyvrácení.
Pilařská a truhlářská výroba Stammkonzept
Manipulace s takovými obry není jednoduchá, protože takový kmen může vážit i 5 tun. Na nakládku kmenů potřebujeme speciální jeřáb, který těžké kmeny uzvedne. U nás na pile už si s kmeny poradí těžký traktor, který byl dříve používán v zemědělství. Ikdyž je traktor starý více než 50 let, s těžkými kmeny si hravě poradí.
Výroba nábytku ze širokých XXK kmenů.
Po nařezání skládáme kmeny do hrání a necháváme je přirozeně schnout pod střechou. Až když vlhkost dřeva klesne pod 20 %, může jít dřevo na dosušení do sušárny.
Než se široká fošna promění v desku stolu, uběhne několik let.
Široké fošny, XXL fošny, zpracování kmenů, stoly z širokých fošen
Zpracováváme XXL fošny, široké kmeny, staleté stromy. Truhlářství Stammkonzept
Chcete se o nás dozvědět více? Napište nám.
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies.