STAMMKONZEPT
#001

Jak pečovat o dřevěný nábytek?

Dřevěné schodište, obklady betonových schodů, dubové nášlapy - zakázkové truhlářství - Stammkonzept - Strakonice, Praha
Dřevo se používá při výrobě nábytku již po staletí a vzhledem k jeho odolnosti, vzhledu i možnostem opracování patří mezi nenahraditelné materiály.
Správnou péčí zajistíme dřevěnému nábytku dlouhou živostnost a bude sloužit nejen nám, ale i příštím generacím.

Jaké dřevo zvolit?

Existuje mnoho odlišných druhů dřeva a každé má jiné vlastnosti.
U nás v dílně vyrábíme nábytek nejčastěji z dubového dřeva. Nejen že má krásnou kresbu a zbarvení, jeho hlavní výhodou je tvrdost a odolnost. Stejně tak i jasanové, ořechové či například bukové dřevo jsou tzv. tvrdé dřeviny, ideální k výrobě nábytku.
Měkké dřevo, jako je smrk nebo borovice, je také často používáno k výrobě nábytku. Je nutné počítat s nižší odolností, než je tomu u tvrdého dřeva.

Pojďme se tedy podívat na to, jak správně pečovat o dřevěný nábytek.

Každodenní péče

Péče o dřevěný nábytek není  náročná. Postačí setřít prach suchým nebo navlhčeným bavlněným hadříkem, případně použít speciální prostředky jako je Pronto proti prachu na dřevěný nábytek. Vyhntěte se používání agresivních čistících prostředků. 
Dřevěný nábytek by měl být vždy následně utřen do sucha.
Dřevěné křeslo s výpletem - dubový masiv Zakázkové truhlářství Stammkonzept - Strakonice, Praha
Posuvné dveře do pouzdra na míru · Zakázková výroba dveří z masivu · Truhlářství Strakonice, Praha

Povrchová úprava

Nábytek vyrobený v naší dílně je ve velké většině případů ošetřený tvrdým voskovým olejemJedná se o směs přírodních olejů a vosků, která se vsákne do dřeva a chrání proti zašpinění, odpozuje vodu, je příjemná na dotek a odolná proti oděru.
Lakovaný nábytek odolává skvrnám a tekutinám lépe než nábytek ošetřený voskovým olejem. Přesto volíme k ošetření našeho nábytku tvrdý voskový olej, který  na rozdíl od laků zachovává přirozený vzhled a strukturu dřeva. Doporučujeme tedy z nábytku rozlité tekutiny a skvrny co nejdříve setřít. Po delší době by mohly proniknout do dřeva a následně ho zabarvit.
Pozdě? Neděste se, svět nekončí. Tím, že jste si pořídili nábytek z masivu, není potřeba se nábytku hned zbavovat. Dřevěný nábytek můžete vždy zrenovovat, aby vypadal jako nový.
Postačí obrousit a znovu natřít. Takové opravy u nábytku z lamina nebo dýhy většinou možné nejsou.

Odolnost dřeva

Nábytek z tvrdého dřeva (jako je dubové, jasanové, či například bukové) je velmi odolný vůči  poškození a poškrábání.
Pokud se vám i tak (ne)povedlo udělat škrábanec na vašem nábytku, nezoufejte. Velkou výhodou dřevěného nábytku je, že i po letech používání je možné ho znovu přebrousit, případně zatmelit hlubší oděrku, aplikovat ošetřující nátěr a nábytek bude vypadat jako nový.

Obnova  nátěru

Tvrdé voskové oleje mají jednu velkou výhodu a tou je snadná aplikace, kterou zvládne doma každý. Opakovanou aplikací povrchové úpravy nejen zvýšíte ochranu nábytku, ale také oživíte barvy a dřevo bude velmi příjemné na dotek. U olejovaného nábytku doporučujeme obnovu povrchové úpravy každých 12 měsíců.
Většina olejů potřebuje 14 dní k úplnému vytvrdnutí. Dejte tedy nábytku čas než ho budete znovu plně používat,  během této doby  je potřeba olejovaný povrch chránit před vodou a dalšími tekutinami.
Hledáte odpověď na konkrétní otázku? Napište nám, rádi vám poradíme.
  • Stammkonzept – zakázkové truhlářství

    Adrian Kilchherr
    IČ: 19069812
    Praha, Strakonice
  • Online magazín

    Stammkonzept Jaro 2024
© 2021, Stammkonzept. Made with passion.
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies.