STAMMKONZEPT
#004

Druhy dřeva a jejich charakteristika – podle čeho vybírat?

Existuje mnoho druhů dřeva a každé má jiné vlastnosti a využití. V následujícím článku vám ukážeme dřeviny, které jsou ideální k výrobě nábytku a poradíme vám, jak se rozhodovat  při výběru dřeva do vašeho domova.
Ještě než se pustíme k ukázkám jednotlivých dřevin, ukážeme vám, jak je možné dřevo upravovat.

Hladký nebo drásaný povrch

Hladké na dotek nebo se zvýrazněnou strukturou? Při finální úpravě dřeva se můžete rozhoudnout, jestli chcete, aby byl povrch hladký nebo kartáčovaný. Broušený hladký povrch působí elegantně, kartáčování zvýrazní přirozenou krásu dřeva a také případně zakryje drobné oděrky.
Hladký povrch
Kartáčovaný povrch

Ideální k výrobě nábytku – tvrdé dřeviny

Odolné proti opotřebení, oděru a poškrábání, tvrdé dřeviny jsou tou pravou volbou k výrobě nábytku, schodů a podlah. Tvrdé dřevo pochází z listnatých stromů jako je například dub, buk, jasan, ořešák či ovocné stromy.

DUB

Není to jen výjimečná pevnost a odolnost, která dělá z dubového dřeva prémiový materiál k výrobě nábytku. Výrazná kresba a teplé přírodní odstíny dávají nábytku charakter – poukazují na kvalitu a přinášejí do domova hřejivou atmosféru.
Své místo si najde snad ve všech stylech interiérů od minimalistických, skandinávských, industriálních po rustikální.
oblozeni betonoveho schodiste dubovym drevem
Kvalitní dřevěná manželská postel s nočními stolky a šuplíky. Elegantní design s robustní konstrukcí. Postel, která nevrže.
Posuvné dveře do pouzdra na míru · Zakázková výroba dveří z masivu · Truhlářství Strakonice, Praha

„Nedokonalosti“ přírody

Vybrat si můžete i to, jestli bude dřevo bez jediného „kazíku“ nebo naopak necháte nedokonalosti přírody jako jsou jako jsou suky, praskliny, dírky od červíků, vyniknout – ať už ponechat přírodní nebo vyplnit černým tmelem.
Čisté dřevo
Nedokonalosti přírody

JASAN

Jasanové dřevo je stejně jako ostatní tvrdé dřeviny velmi odolné a vhodné k výrobě nábytku. Oproti dubu je jasanové dřevo světlejší, ale barevná škála může být různorodější vzhledem k tmavšímu jádru stromu.

BUK

Bukové dřevo je velmi odolné, pružné se světlou barvou. Tím, že je dřevo velmi hladké s nepříliš výraznou kresbou, tak se také hodí na nábytek,  který je následne barevně upravován.
Stammkonzept - zakázkové truhlářství - výroba nábytku z masivu - interiéry na míru

OŘECH

Ořechové dřevo má krásnou výraznou kresbu, je charakteristické  hnědou barvou od světlých tónů až po velmi intenzivní tmavou barvu s nádechem do fialova. Dodává do interiéru exkluzivní vzhled, ať už bude použité na jídelní stůl, komodu či postel. Ořechové dřevo je velmi tvrdé a odolné.
Luxusnímu vzhled a vlastnosti ořechového dřeva z něj dělají nejdražší českou dřevinu na trhu. Na výběr máme buď z evropského nebo černého ořešáku.
IMG_8610
Závěsná komoda z masivního dřeva

Další tvrdé dřeviny

V našich podmínkách roste celá řada krásných dřevin, které jsou ideální k výrobě nábytku. Upřednostňujeme výrobu z lokálního dřeva než abychom dováželi exotické dřeviny z druhého konce světa.

Javorové dřevo

Švestkové dřevo

Třešňové dřevo

Měkké dřevo – nábytek ze smrku a borovice

Dřevo z jehličnatých stromů, jako je smrk a borovice patří mezi tzv. měkké dřeviny, dobře se opracovávají, ale oproti tvrdému dřevu jsou méně odolné na vrypu a škrábance. Výhodou nábytku ze smrkového a borovicového dřeva je nižší cena, než u nábytku z tvrdého dřeva.
Smrkové a borovicové dřevo má nažloutlý odstín, který postupem času tmavne. Na přání zákazníka můžeme použít nátěr s bílým pigmentem, jako je na fotografii předsíňové stěny. Díky této úpravě zůstane dřevo ve světlejším odstínu s tóny bílé na místo sytě žluté.
Předsíňová stěna ze dřeva - výroba na zakázku - Stammkonzept - zakázkové truhlářství - Strakonice, Praha
skrin ze smrkove dreva na zakazku
Chtěli byste si jednotlivé vzorky prohlédnout naživo? Než se pustíme do výroby nábytku, všechny vzorky vám rádi ukážeme, ať si můžete vybrat to pravé dřevo do vašeho domova.

Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Informace